ČeskoRozhovory

Tomáš Špilauer: Nominace na WS Junior League je pocta

Včera se veřejnost dozvěděla zprávu, že český baseball bude mít letos určitě zastoupení na hlavním turnaji Junior League v USA. Mezi nominovanými rozhodčími se totiž objevilo jméno Tomáše Špilauera.

Tomáš patří věkem mezi mladší rozhodčí, ale v rámci rozhodcovské kariéry již nepatří mezi úplné nováčky. Ve své kariéře již dvakrát pískal kvalifikační turnaj Little League v polském Kutně a pravidelně již píská také druhou nejvyšší mužskou soutěž. Nyní se však soustředí na zkoušky ve škole a proto jsme jej požádali pouze o krátký rozhovor.

O Vánocích ses dozvěděl, že si nominován na hlavní turnaj Junior League v USA. Měl si předtím nějaké indicie, že bys mohl být mezi nominovanými?

Začalo to v létě na mém druhém turnaji v Kutně, kde jsem byl kolegy, kteří se již zúčastnili několika World Series. Nejen Junior League, ale také Little League nebo Big League. Kolegové mě povzbudili k podání přihlášky na hlavní turnaj. Dlouho jsem nad tím váhal, jelikož turnaj se koná v srpnu 2018. Sice mi tou dobou bude už 21, ale nebyl jsem si jist, jestli to už chci vyzkoušet. Po pár emailech s kolegy a ředitelkou turnaje jsem se rozhodl, že to vyzkouším. Nepsané pravidlo v USA je, že americký rozhodčí by měl odpískat 3-4 regionální turnaje a potom by mohl dostat doporučení na WS. U nás Evropanů je to trochu jinak, samozřejmě platí 3 účasti v Kutně (moje 3. účast bude letos v létě), ale máme to to trochu snazší, protože nás z Evropy se na hlavní turnaj moc nehlásí. Little League se snaží vybrat vždy rozhodčího z každého regionálního turnaje. Tudíž i někoho za region Evropa-Afrika. Takže mi bylo řečeno, že je dost velká šance se tam dostat z Evropy. Záleží jen, kolik se nás evropských rozhodčích bude hlásit a koho vyberou. Takže abych ti řekl pravdu, nevěřil jsem tomu, že mě vyberou. Přeci jen kolegové z Kutna se smějí, že jsem doposud byl v Kutně dvakrát a stále jsem byl pro ně teenager. Takové to mladé ucho. Teď když se dívám na videa z WS, ať JL či jiné, nevěřím tomu, že tam budu tak mladý a budu získávat zkušenosti od Pánů Rozhodčích s desetiletými zkušenostmi, kteří již v minulosti byli i několikrát vybráni na WS

Jak říkáš, věkem si stále mladý. Jak dlouho se věnuješ rozhodování?

Baseballu se věnuji od první třídy, tedy zhruba 13 let. Pískání zhruba 5 let.  Začínal jsem v Jihozápadní oblasti, kdy jsem vyrůstal v klubu Angels České Budějovic a vždy jsme se dohadovali, kdo bude pískat přebor. Jednou to padlo i na mě. Možná, že bych ještě někde vyhrabal fotku, kde pískám v teplácích v catcherovském vybaveni (směje se). A tak jsem se nadchl pro rozhodování. Později jsem přesel z Angels do Hluboké nad Vltavou. To jsem ještě chtěl hrát aktivně, ale nějak jsem se z pozice hráče dostal na pozici rozhodčího. V Hluboké si mě vzal pod křídla Petr Janda, který mě naučil ze začátku mechaniku rozhodčího a věnoval se mi. Teď jsme kolegové a dost často spolu pískáme. Přeci jen, rozhodčí má nejlepší divácké místo na hřišti. (usmívá se)

V České republice máme mnoho skvělých rozhodčích, kteří se dostali na turnaje jako World Baseball Classic a podobně. Máš nějaký sen, kam bys to chtěl jako rozhodčí dotáhnout?

V první řadě je pro mě zatím studium. Ale i já mám sen. Rád bych se jednou pískáním živil. Pro mě je to neuvěřitelný pocit být na hřišti, je to můj koníček. Ríd bych se zúčastnil měsíčního školení MLB rozhodčích v Americe, kterou vede  MLB rozhodčí Harry Wendelstedt.  To, co dokázal Fanda Přibyl letos na WBC je neuvěřitelné, to samé i Míra Kaigl na Univerziádě, či Vladimír Richter na MS U12.  Rád bych se jednou vyrovnal těmto svým vzorům. Loni jsem s Ríšou Šimotou absolvoval školení CEB rozhodčích. To je další krok na mezinárodní scénu. Zároveň mě velmi motivuje letošní nominace na WS Junior League. Člověk si řekne, že to je jen turnaj dětí, ale pro mě to je velká pocta a výzva se ho zúčastnit. Teď mi začne dlouhá příprava. Mám přislíbenou pomoc od zkušenějších kolegů. Jsem rád, že čeští rozhodčí dělají českému baseballu skvělé jméno. Zároveň máme i spoustu mladých rozhodčí mé věkové kategorie, kteří se hrnou na pískání nejen v tuzemských soutěžích, ale i do zahraničí. Čeká mě však ještě dlouhá cesta získávání zkušeností. World Series je zatím pouze prvním krokem.

V mladém věku pískáš také zápasy 1. ligy proti mnohem starším hráčům. Jak tě na hřišti respektují?

Myslím si, že se v tomto spoustu týmů zlepšilo a respektují rozhodčích všeobecně. Ano, je znát, když pískám se zkušenějším rozhodčím nebo když jsme dva "mlaďoši". Ale i tak získali rozhodčí obrovský respekt na hřišti. To si myslím, že ke sportu patří. Ano, občas jsou vypjaté situace, ale musíme to zvládnout s chladnou hlavou a s respektem proti týmům na hřišti.

Foto: archiv T. Špilauera

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..