MLBNázory

Povede dominance nadhazovačů ke změnám v pravidlech MLB?

Paxtonův no-hitter mě přinutil hledat v historii, kdy byly v MLB tak brzy odházené 3 no-hittery v sezoně. Naposledy se tak stalov roce 1969, tedy v roce, kdy se snižovala výška nadhazovacího kopce (po magickém “Year of the pitcher” 1968).

 
Nic se však nemění na hodně slabé produktivitě pálkařů (aktuální ligový průměr je .244), což je stejný výkon, jako nejhorší průměr od změny výšky kopce. Celkově je to šestý nejhorší výkon v historii soutěže a třetí za posledních 100 let. Statistické ukazovatele se tak začínají blížit roku 1968, kdy nadhazovači jednoznačně dominovali. Můžeme tedy očekávat, že MLB přijde v blízké budoucnosti s nějakou změnou, která sníží jejich dominanci? To se povedlo změnami po roce 1968. Nyní je vidět (viz. graf), že se situace podobá právě šedesátým letům minulého století.
zdroj: nonohitters.com
Pokud by nadhazovači udrželi nastolené tempo, tak bychom mohli být svědky deseti no-hitterů do konce září, což ještě MLB nepamatuje. Samozřejmě se může stát, že Paxtonův zápas bez hitu byl poslední v sezoně. Stále však není vidět posun v procentu strikeoutů v poměru k stavům na pálce. To stále zůstává nad 22%, což je jednoznačně nejvyšší číslo v historii soutěže.
 
Na druhou stranu také stoupají počty odpálených homerunů a bude tedy zajímavé sledovat, jak se vedení MLB k této situaci postaví. Každopádně nemůžeme říct, že by dnenší zápasy vypadaly stejně, jako zápasy před sto lety. Rozhodně je k vidění více strikeoutů a více odpalů až za plot. Jestli to ale povede k výraznějším změnám v pravidlech, to teprve uvidíme. Osobně bych tipoval, že v nejbližší době asi ne. Vsadím se však, že vedení MLB tuto situaci bedlivě monitoruje.
Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..