MLBOstatní

Pár faktů o Světové sérii, které byste měli znát…

Již zítra začíná další Světová série, která bude již 114. v historii. Pojďme se proto podívat na pár věcí, které by měl baseballový fanoušek znát.

1. První série a těžké začátky

By Boston Public Library (Flickr) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
První (novodobá) Světová série se odehrála již v roce 1903 mezi týmy Pittsburgh Pirates a Boston Americans (dnešní Red Sox). Zvítězili v ní hráči Bostonu a v následujících patnácti letech tento počin zopakovali ještě čtyřikrát. O rok později se však Světová série neodehrála, protože se jí majitel New York Giants rozhodl bojkotovat. John T. Brush totiž neuznával nově vzniklou American League a tvrdil, že světovým šampiónem je jeho klub, jakožto člen legitimní nejvyšší soutěže (samozřejmě dle jeho názoru). Od další sezony se však Světová série hrála pravidelně každý rok až do roku 1994.

2. Black Sox Scandal

By Underwood & Underwood [Public domain], via Wikimedia Commons
O tomto příběhu jste již rozhodně slyšeli. V roce 1919 do Světové série postoupili baseballisté Chicaga White Sox a Cincinatti Reds. White Sox byli před sérii jednoznačným favoritem, ale nakonec překvapivě podlehli Reds 3-5 na zápasy. Později vyšlo najevo, že několik hvězd Chicaga se nechalo uplatit, aby sérii prohráli. V roce 1921 pak soudce Kenesaw Mountain Landis navždy vyloučil z MLB osmičku hráčl –  Joe Jackson, Eddie Cicotte, Chick Gandil, Swede Risberg, Buck Weaver, Claude Williams, Oscar Emil Felsch a Fred McMullen. Na toto téma byl natočen známý hollywoodský film Osm mužů z kola ven nebo sepsána zajímavá série článků na webu mlbcz.com

3. Perfektní zápas

Odházet Pefrect Game v utkání MLB je již samo o sobě parádní počin. Ale hodit ji v utkání Světové série je něco, co se zapíše do historie sportu zlatým písmem. Zatím se odehrálo 113 sérií a jedinou Perfect Game (a zároveň také jediný no-hitter) hodil v roce 1956 Don Larsen z New York Yankees v pátém utkání série proti Brooklyn Dodgers. Yankees díky tomu zvítězili 2-0 a celou sérii nakonec vyhráli 4-3 na zápasy.

4. Neamerický vítěz

Ačkoliv finále MLB nese název Světové série, tak ji dlouhé roky vyhrávaly pouze týmy z USA. Vše se změnilo v roce 1992, kdy titul získali baseballisté Toronta Blue Jays. Zopakovat do dokázali ještě o rok později a od té doby čekáme na dalšího neamerického vítěze. 

5. Zrušená série

Je zajímavé, že Světová série se hrála i v těžkých časech. Dokonce i v době, kdy zuřily světové války. Nedotkla se jí ani ekonomická krize ve třicátých letech minulého století. Nakonec se nehrálo až kvůli tomu, že se hráči a majitelé nebyli schopni domluvit na financích (jednoduše řečeno, více k tématu ZDE). Tuto sezonu měli velmi dobře rozjetou baseballisté Montreal Expos a mluví se, že měli na to, aby to dotáhli až na vrchol. Kdyby se to povedlo, tak by to klubu rozhodně pomohlo i po ekonomické stránce a také ve vyjednávaní s městem ohledně nového stadionu. Jak jistě víte, nyní již Expos v MLB nenajdete, protože se přestěhovali do Washingtonu.

6. Zlomené kletby

By Rick Berry [Public domain], via Wikimedia Commons
Hodně se o tom napsalo, mluvilo, konspirovalo a podobně. Ale nejde opomenout, že dva věhlasné kluby (Boston Red Sox a Chicago Cubs) dlouhé roky nedokázaly vyhrát Světovou sérii. Mnohdy i za podivných okolností. Proto se u nich mluvilo o prokletí. Jako první kletbu překonali baseballisté Red Sox v roce 2004. Ti měli být potrestáni za to, že po sezoně 1919 vyměnili Babe Rutha do New York Yankees. Od té doby fanoušci klubu marně čekali. Až v roce 2004 byla kletba zlomena. I když to s Red Sox ve finále American League nevypadalo vůbec dobře a v sérii s New York Yankees prohrávali již 0-3 na zápasy, tak nakonec jako první tým historie dokázali třízápasové manko smáznout a sérii vyhrát. Mnozí věří, že právě tím prolomili kletbu a nakonec po 86 letech získali titul. 

Ještě déle čekali hráči i fanoušci Chicaga Cubs. Ti čekali dokonce 108 let až do roku 2016. Jejich finálová série se natáhla až na 7 zápasů v tom rozhodujícím to s Cubs chvíli před koncem nevypadalo dobře. Jenže pak se otevřely nebesa a spustil se déšť, který přerušil zápas. A jakoby sebou spláchl i kletbu, protože Cubs ve zbytku duelu dokázali utkání otočit ve svůj prospěch a získali vytoužený titul (článek). 


V historii Světových sérii nalezneme ještě mnoho dalších zajímavých příběhů a momentů. Ale výše zmíněné dle nás patří mezi základní vědomosti baseballového fanouška. Kterou Světovou sérii nebo její moment si pamatujete nejvíce vy? Napište nám do komentáře.

Pokud chcete mít články bez reklam v příspěvky, tak se zaregistrujte na našem webu

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..