Komentář: Dilema evropských pohárů

(Last Updated On: 18.1.2020)

Před dvěma dny zveřejnila Evropská baseballová federace skupiny pro nadcházející CEB Cup. A českého fanouška možná zaskočilo, že český baseball nebude zastupovat vicemistr Eagles Praha, ale bronzový tým Extraligy Draci Brno.

Poslední roky totiž platilo, že mistr pokaždé mířil na Pohár Mistrů a vicemistr na CEB Cup, případně oba na CEB Cup. Mělo se tím zajistit, že český baseball budou na nejprestižnějších evropských klubových pohárech zastupovat dva nejlepší týmy. I proto se zrušil postup z Českého baseballového poháru, který kluby nebraly příliš vážně a hrozilo, že za určité konstelace může postoupit na evropský pohár klub z druhé nejvyšší soutěže.

Letos se ale poprvé stalo, že se vicemistr této možnosti vzdal. Ačkoliv jsem si původně myslel, že je to pro druhý klub soutěže určitý závazek, tak vlastně žádné pravidlo nikoho nenutí na evropský pohár svůj tým poslat. A případ Eagles ukázal úskalí aktuálního systému. Zahrát si na evropských pohárech je z jedné strany velmi prestižní záležitost, ale, jak mi potvrdilo několik zástupců z různých klubů, je to i záležitost velmi nákladná. Pro klub se obvykle jedná o náklad v hodnotě 300 – 450 tisíc českých korun. A to je v českých podmínkách opravdu velmi vysoká částka.

Potvrdil to pro náš server i hlavní trenér Eagles Praha Vladimír Chlup: Ano, finance v našem rozhodnutí hrají velkou roli. Výjezd by nám neumožnil dostatečně posílit a neměl jsem pocti, že bychom byli schopni pro český baseball získat první místo a místenku pro Pohár Mistrů. Nyní budu fandit Drakům, ať to udělají.”

Rozhodnutí Eagles se z ekonomického hlediska dá pochopit. Je proto namístě, začít se bavit o tom, jak zabránit dalším takovým odmítnutím. Je totiž možné, že Eagles letos svým rozhodnutím udělali precedent a další kluby v budoucnu se můžou na ně odvolat. Navíc, což také hrozí, někteří se můžou vzdát možnosti hrát pohár a budou tím chtít zvýšit své šance na domácím bojišti. Jak tomu všemu zabránit?

Dle vyjádření zástupců Eagles, rozhodnutí odmítnou účast na CEB Cupu pro ně nebylo jednoduché. Nabídnout svým svěřencům zajímavou konfrontaci s evropskými kluby totiž nemají každý den. Také pro Draky nebylo jednoduché přijmout tuto možnost místo Eagles, protože s tím ve svém rozpočtu původně vůbec nepočítali. 

Jak se na to dívám z různých stran, tak mně napadá jedna možnost řešení. První dva kluby Extraligy by mohly dostat od asociace vyčleněnou částku na tyto poháry (příklad: vítěz 250 tisíc, poražený finalista 200 tisíc). Tato částka ale musí být vázaná na účast v evropském poháru. Pokud by ji klub odmítl, tak by ji dostal jeho náhradník a navíc by klub musel ze svého rozpočtu přispět danému klubu 50 tisíc. Omezila by se tím případná snaha finančně vyčerpat potencionálního rivala v extraligových bojích. Ale, to je nejdůležitější, český baseball by měl být na evropských pohárech zastoupen těmi nejlepšími kluby. 

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: