MBNázory

Komentář: Český baseball potřebuje novou vizi

Je to již nějaký čas, co jsem se ve svém komentáři věnoval problémům uvnitř baseballové komunity. Jenže situace v posledních dnech se vystupňovala natolik, že považuji za vhodné k tomu napsat několik slov.

Již několik dní se ke mně dostávaly různé zprávy ohledně napjaté situace kolem nového rozpisu a systému Extraligy. Emailová komunikace mezi jednotlivými činiteli byla i na poměry hnutí dost vyostřená. Jenže stále to zůstávalo uvnitř. Následně však byly zveřejněny dva vyjádření, které tento problém otevřelo širší veřejnosti. Jedno od Martina Dvořáka (odkaz) a druhé od Luboše Čuhela (odkaz). Mou snahou nyní ale není hledání toho, kdo je v tomto případě více v právu a kdo nikoliv. Spíš bych jen členy STK upozornil, že napříč baseballovým hnutím poslouchám v posledním roce na činnost této komise mnohem více stížností, než tomu bylo v minulosti. Možná by stálo za to přehodnotit, jestli někde není problém.

Dlouhodobě upozorňuji činovníky v hnutí na špatnou komunikaci. Ta se sice postupně zlepšuje, ale stále máme na čem pracovat. Mnoho problémů totiž vzniká pouze z toho, že rozhodnutí nejsou dostatečně vysvětlená, nebo dostatečně podána. Není to tak dávno, co jsem jednomu z členů ČBA psal, že popravdě nejsem schopný napsat, na čem se kluby na jednání domluvily. Od desíti lidí jsem totiž dostal 10 diametrálně odlišných závěrů. A to je špatně. Nikdo se totiž nemůže opřít o jasný závěr, který by si kluby odsouhlasily a zároveň podepsaly a zveřejnily. Tak dochází k různým komunikačním šumům a kvůli nedostatečné informovanosti i ke špatným závěrům.

Další velký problém, který v současnosti vidím, je absence vize. V předchozích letech bylo hlavní vizi baseballové komunity Road To Tokio. Aktuálně žádnou jednoduchou a dobře představitelnou vizi pro komunitu, ale i ostatní veřejnost nemáme. A to je velká škoda. Každá komunita potřebuje mít jeden společný cíl, za kterým by šla i navzdory odlišným názorům v mnoha dalších směrech. Pojďme proto tuto vizi najít.

Jeden bod navíc

Již příští pátek začíná Extraliga. Chtěl bych všem připomenout, že to bude teprve třetí baseballová liga, která se v době pandemie koronaviru rozběhne. I proto nyní český baseball se zájmem sleduje celý svět. Máme tak unikátní možnost prodat český baseball fanouškům po celém světě. V budoucnosti se nám tento krok může mnohonásobně vyplatit. Nenechme si tuto šanci utéct.

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..