MBRozhovory

Vladimír Chlup: Zásadně odmítám, že jsme nechtěli vítězit

Stejně jako v minulých letech, vzbudil poslední týden základní části Extraligy mnoho vášní. Obzvlášť když se o postupujících do Nadstavby o titul rozhodovalo až v posledním utkání. Nejvíc si to letos v dikuzích na sociálních sítích odnesl klub Eagles Praha, který o víkendu prohrál oba zápasy s Tempem. I proto jsme zavolali trenérovi Eagles Vladimíru Chlupovi, abychom sie na toto téma popovídali.

Ahoj Vláďo, tys již před touto sérii avizoval, že dáte šanci širšímu kádru, protože máte postup do Nadstavby zajištěný. Zeptám se, neuvažoval si nad tím, co by mohlo způsobit, pokud byste s Tempem dvakrát prohráli?

Já tě opravím. Neavizoval jsem to před touto sérii, ale již před začátkem sezony. Když se pak podíváš na sestavy, především na venkovních zápasech, tak uvidíš, že ta sestava, která hrála o víkendu, nastupovala celou sezonu. Kluci dostávali šanci po celou sezonu, minimálně jeden zápas o víkendu. Ty spekulace mi proto vadili již před tímto víkendem.

V pátek dostala přednost méně zkušená sestava, ale v sobotu již Eagles měli v sestavě zkušenější hráče. Ani to nestačilo k výhře. Kde tedy vidíš důvod vaší prohry?

Je třeba se podívat trochu zpátky. My jsme totiž prohráli již pět zápasů v řadě. Prohráli jsme i ve čtvrtek s Třebíči a to nastoupila silná sestava. Nyní na nás padla taková deka. Já jsem týmu po zápase říkal, ať si vzpomenou na výsledky Arrows v loňském roce. Ti si tím na konci základní části a začátku nadstavby také prošli. Pro mě je to takový varovný signál, že musíme zabrat. Na druhou stranu, jak jsem avizoval již před sezonou, pro mě je základní část k tomu, abych vyzkoušel sestavy, dal hodně šancí mladým. Včera jsem si dělal interní přehled a zjistil jsem, že skoro polovinu nástupů na pálce u nás letos měli hráči mladší třiadvaceti let.

Takže celou sezonu zkouším hráče a nechávám je rozehrát. A mně nemůže před posledním víkendem nikdo, ať už je to Tempo, Technika nebo Hroši, přinutit, abych byl rukojmím a postavil to nejsilnější co mám před nejdůležitější části sezony.

Jeden z diskutujících na sociálních sítích napsal, že ses nechal slyšet „Lepší jezdit 4 km na Tempo, než 200 Km do Brna“. A že jste možná z těchto důvodů nechtěli zvítězit i jako tým.

Zásadně odmítám, že jsme nechtěli vítězit. Ať postavím sestavu jakoukoliv, tak na hřišti chci vyhrát. Tyto spekulace mi vadí. Nevím, kde dotyčný tuto spekulaci sehnal. Já jsem nic takové veřejně neřekl. Na druhou stranu se to nezakládá na pravdě. Za Tempo hrají Nevěřil, Rabinowitz, Minařík. Mají silnou nadhazovačskou baterii, což se s Technikou nedá srovnat. Ve finále, kdybych si někoho do Nadstavby přál, tak raději Techniku, než Tempo. Cestování je jedna věc, ale přicházíme do fáze, kdy jde o všechno. Takže kdybych opravdu chtěl spekulovat, tak bych bral raději Techniku, než Tempo.

Upozornil bych také na to, že celá základní část byla přešpikovaná výsledky, které nebyly podle papírových předpokladů. Kotlářka prohrála s Blanskem a Třebíčí, Hroši porazili Draky 16-5 na jejich hřišti. Nevím, o čem by se diskutovalo, kdyby včera Technika podruhé v řadě porazila Draky. To by zas mohli lidé tvrdit, že to Draci pustili Technice. Samozřejmě, jsou to pouze spekulace. Ty mi u fanoušků nevadí.  Vadí mi to u lidí, kteří se v tom baseballu pohybují. To znevažuje tyto soutěž víc, než divoké výsledky.

Nevím, jestli si zaregistroval, ale podle Tipsportu jste před druhým zápasem s Tempem nebyli favoritem.

Ano, to jsem zaregistroval. A o to víc jsem chtěl vyhrát. Postavil jsem do zápasu tu lepší část sestavy, ale proti nám stál nejlepší nadhazovač Tempa v této sezoně a Marek Chlup rozbil no-hitter až v osmé směně.

Vrátím se zpátky k týmu Eagles. Říkal si, že si dával prostor širší sestavě. Nyní vstupujete do Nadstavby a z mého pohledu jste zatím nenašli dostatek kvalitních startérů, abyste měli 3 na víkend.

Mám jich dost, jenom zkouším různé varianty. Kdo bude startérem, kdo bude v reliefu. Až na jednoho jsou všichni reprezentanti. Ať již mezi muži, nebo U21 nebo U18. Mně spíš více trápí obrana. Těch 119 bodů, co jsme dostali, jde z části na její vrub. I když je pravda, že jen málokdy hrála v nejsilnějším složení.

Ještě trochu odbočím. Extraliga se letos hraje prakticky bez cizinců. Máme za sebou základní část a již to můžeme trochu hodnotit. Jak se ti pozdávala, v čem vidíš přínosy a mínusy?

Výsledky reprezentací z posledních let svědčí o tom, že cizinci do Extraligy patří. Zvedají kvalitu a zvedají i lepší přípravu pro naše hráče. Když vidím letos ty vysoké průměry….. Nepamatuji sezonu, kdy bylo několik hráčů nad .400 nebo nad .500 v pálkařském průměru a teď jich máme několik. Na nadhozu je to jednoznačně znát. Je to poznat i na pálce, protože se hráči proti nadhazovačům prosazují více, než předtím.

Naprosto jsem chápal situaci v letošním roce. Říkal jsem, že je to takový barometr toho, ukázat jak je který klub schopný vychovávat talenty. Ve finále to ukázalo přesně to rozložení sil, které jsem před sezonou predikoval. 4 týmy favoritů, plus 2, které se dostanou do Nadstavby a zbylá čtyřka.

Proto se zeptám, když bys měl pominout Eagles, kdo je podle tebe největším favoritem na postup do finále?

Velice mile mně překvapili Arrows. Já jsem čekal, že vítězem základní části bude Kotlářka, která se může opírat o výkony nejlepší rotace v Extralize, dvojice Jan Novák a Dan Padyšák. Trošku jim došel dech. Také si myslím, že zkoušeli hráče v závěru základní části. Překvapili mně tedy Arrows, že obhájili vítězství v základní části.

Myslím si, že předikovat nyní, kdo je největší favorit je předčasné. Všechny týmy zkoušely různé varianty a sestavy. Teprve v Nadstavbě se to začne lámat a ukáže se, kdo je na tom nejlépe. Kdybych měl aktuálně tipovat, tak všechny 4 týmy favoritů mají 25%.

Vyjádření soupeře z diskuze na FB Baseball Czech:

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..