MBOstatní

KBO: Dokáží Dinos získat první titul, nebo jej obhájí Bears?

V úterý v 10:30 na stadionu Gocheok Sky Dome startuje finálová série KBO pod názvem Korean Series. V něm se opět po čtyřech letech utkají baseballisté NC Dinos a Doosan Bears. V roce 2016 se série nesla ve znamení dominance Bears, kteří zvítězili 4-0 na zápasy. Letos se očekává mnohem vyrovnanější souboj.

NC Dinos jakožto vítěz základní části postupovali automaticky až do Korean Series a poslední soutěžní zápas tak hráli 31. října. Naopak Bears, jakožto třetí tým základní části, museli probít přes dvě kola playoff. Nejdříve vyřadili LG Twins 2-0 na zápasy a následně KT Wiz ve čtyřech utkáních (3-1). Díky tomu postoupili pošesté v řadě do Korean Series, čímž vyrovnali rekord soutěže.

V letošním roce oba celky spolu odehrály 16 utkání a Dinos v nich zvítězili v devíti případech. Oba týmy byly letos na prvních dvou místech v počtu homerunů, když NC Dinos poslali za plot 187 míčů a Bears o 20 méně.

Dinos byli v základní části nejlepším ofenzivním týmem, když doběhli pro nejvíce bodů v soutěži. Dinos měli jako první tým historie hned 3 hráče, kteří zaznamenali minimálně 30 homerunů a 100 RBI – Sung-bum Na (34 HR a 112 RBI), Eui-ji Yang(33 HR, 124 RBI) a Aaron Altherr (31 HR, 108 RBI). Naopak Bears měli pro změnu nejlepší nadhoz v lize. Raul Alcantara si odnesl cenu pro nejlepšího nadhazovače základní části a Chris Flexen dominoval v sériích proti LG Twins i Kt Wiz v playoff. Dinos se budou spoléhat na Drew Rucinskiho, který v základní části zaznamenal ERA 3.05. Navíc před playoff se do sestavy vrátil po zranění Chang-mo Koo. Ten byl zpočátku sezony neuvěřitelně dominantní, když v prvních třinácti startech měl bilanci 9-0 a ERA 1.55. Pak jej zastavilo zranění a Dinos jeho služby nemohli využít od července až do konce října.

Když se novináři obou manažerů na pondělní tiskovce ptali na tip, kolik zápasů se v letošní Korean Series odehraje, tak nikdo nepředpokládal krátkou sérii. Manažer Bears Tae-hyoung Kim to viděl na šest utkání, manažer Dinos Dong-wook Lee dokonce na sedm duelů. Každopádně se dá očekávat velmi zajímavá série a sledovat ji můžete také na internetu přes platformu Naver, případně v angličtině přes ESPN player.

Několik zajímavosti z Korean Series:
– první série se hrála v roce 1982. Zpočátku šlo o souboj dvou celků, které zvítězili v první a druhé fázi soutěže. Pouze v roce 1985 se Korean Series nehrála, protože Samsung Lions vyhráli obě části ligy.
– první utkání Korean Series 1982 mezi OB Bears (dnešní Doosan) a Samsung Lions skončilo remízou 3-3 po patnácti směnách. Byla to vůbec první remíza v historii soutěže.
– z třiceti šesti Korean Series vyhrál titul v dvaceti sedmi případech vítěz prvního utkání.
– v roce 2004 se Korean Series hrálo až na 9 utkání. Tři zápasy mezi Hyundai Unicorns (dnes již v KBO nepůsobí) a Samsung Lions totiž skončilo remízou.
– žádný klub historie nedokázal získat titul, pokud prohrával v sérii 0-3 na zápasy. Pouze Samsung Lions v roce 2013 otočili proti Bears sérii z 1-3 na konečných 4-3.

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..