ČeskoMB

Tomáš Ovesný ke změnám v Extralize

V minulém týdnu Česká baseballová asociace oznámila změny ve Extralize pro nadcházející sezony s příslibem, že více informací dodá později. V úterý se k těmto změnám v podcastu On Deck vyjádřil Tomáš Ovesný, který je ve Výkonném výboru ČBA místopředsedou pro řízení soutěží.

Tomáš Ovesný zmínil, že některé změny se plánovaly již od nadcházející sezony, ale zúžení nakonec přijde o rok později. “Změna nastane v roce 2022, aby si nikdo nemohl stěžovat, že neměl čas se připravit,” řekl v podcastu.

V nadcházející sezoně se možná po letech opět dočkáme finálové série hrané na 4 vítězná utkání, ale Tomáš Ovesný to stále nevidí tak jistě. Důležité bude, jak bude vypadat termínová listina v nadcházejícím roce, který ještě může poznačit pandemie nemoci Covid-19. “V roce 2021 je toho hodně a osobně si myslím, že finálová série nebude na 4 vítězné zápasy, ale pouze na 3. Stejně jako semifinále.”

Pokud jde o samotnou základní část, tak zůstane model, který byl použitý v i letošní sezoně. To znamená, že týmy se utkají každý s každým třikrát. Ačkoliv někteří hráči na sociálních sítích nebo v osobních rozhovorech říkají, že by se jim líbilo hrát dvakrát týdně, tak kluby se k tomu postavily jinak. “Všechny týmy Extraligy se shodly na tom, že chtějí hrát 3 zápasy týdně,” poodhalil Tomáš Ovesný.

Sám Ovesný již před svým zvolením do Výkonného výboru avizoval, že by rád zúžil Extraligu, která se před pěti lety rozšířila z osmi na 10 týmů. Ale na současném systému našel i výhody. “Na jeho obranu můžu říct, že měl i dobré prvky. Podle posledních let se osvědčila prolínací soutěž. Má smysl v tom, že se setká osm vyrovnaných týmů. Problém je spíše v základní části. Vznikají tam zápasy, ve kterých o nic nejde. Ukazuje se, že v TOP 6 týmech je nejvíce reprezentačních hráčů.”

Současně schválený systém může v dalších letech ještě doznat kosmetických změn. “Nabízí se varianta, že by se výsledky ze základní části přenášely do TOP 6. Ale zatím to nemáme propočítané, protože některé týmy by mohly mít v TOP 6 velký hendikep. I proto s tím zatím pro rok 2022 nepočítáme,” řekl pro řízení soutěží. Zároveň dodal, že by rád v dalších letech přišel s konceptem tzv. extraligové licence. Týmy by tak musely splňovat určité body, jako mládežnický program, hřiště, marketing a podobně. “Od roku 2023 by extraligový tým musel mít juniorský tým do osmnácti let. Také chceme, aby Extraligu U18 hrálo 16 týmů,” poodhalil své plány do dalších let.

Pokud vás zajímají další názory a odpovědi na další oblasti v rámci zúžení soutěže a případném modelu Extraligy 6+6, tak si poslechněte celý podcast On_Deck.

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

3 komentáře: „Tomáš Ovesný ke změnám v Extralize

 • Arrows navrhoval hrat zakladni kola pouze 2, takze neni.pravda ze vsechny Kluby chteji hrat 3 kola.

  Reagovat
  • Děkuji za komentář. To je jen přepis nejdůležitějších vyjádření pana Ovesného. Komentář k tomu přidám až časem, než budou známé všechny podrobnosti kolem rozšíření

   Reagovat
 • Pro doplnění Arrows dává stejnou důležitost propagaci a marketingu ve vztahu k systému soutěží…. není rovnice více utkání více diváků… pokud nebude promo ….

  Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..