MBNázoryRockies

Eurockies: Nesmyslná výměna Arenada

Když jsem v říjnu psal o tom, že by výměna Arenada do St. Louis dávala smysl, tak jsem ještě netušil, jaký paskvil domluví generální manažer Jeff Bridich. Dovolím si dokonce říct, že to je jednoznačně nejhorší trejd v historii Colorada Rockies. A jeden z nejhorších v historii MLB.

Pojďme se podívat, kde to vůbec začalo. Musíme se vrátit v čase zpátky do roku 2019, kdy vedení s Arenadem podepsalo prodloužení smlouvy až do roku 2026. Radostná zpráva pro fanoušky Rockies však měla velké ALE. Už tady se ukázal nesmyslný krok Jeffa Bridicha, který hráči vnutil možnost odstoupit od smlouvy po sezoně 2021. Ačkoliv to vůbec nebyl požadavek hráče, nebo jeho agenta. Obvykle přitom mají tuto možnost kluby, které hráči vyplatí nějaký ten milionek a jejich cesty se rozejdou.

Samotný Arenado tak doufal, že klub kolem něj postaví vítězný tým. Jenže slibované posily nepřicházeli a Arenado se dokonce koncem sezony nechal slyšet, že má pocit, jakoby klub dělal přestavbu, nikoliv že by stavěl tým pro vítězství v MLB. Vše pak završily neshody v loňské offseason, kdy se poprvé začalo mluvit o tom, že Bridich sonduje možnosti hráčovi výměny. K tomu přišla sezona 2020, která byla pro klub ještě hroší, než ta předcházející. Navíc i na Arenadovi začínala být v některých zápasech frustrace. I proto se fanoušci začali smiřovat s tím, že možná nejlepší hráč, kterého klub ve své historii vychoval, organizaci opustí. A začalo se diskutovat o tom, co za něj klub v rámci výměny dostane. Pak přišel pátek 29. ledna a snad nejhorší zpráva pro fanoušky Rockies.

Vše odstartoval Ken Rosenthal, který potvrdil, že se Rockies domluvili na výměně Arenada s Cardinals. Jenže když pak vyšly najevo podmínky výměny, tak mnoho fanoušků nemohlo uvěřit tomu, že to není pouze zlý vtip. Rockies totiž do St. Louis posílají nejen Arenada, ale také 50 milionů amerických dolarů. V ideálním případě by opačným směrem putoval některý z top prospektů, nebo alespoň hráčů základní sestavy soupeře. Jenže ne v tomto případě. Cardinals si své nejlepší mladé hráče, jako například Mathew Liberatore, udrželi a posílají do Denveru čtveřici prospektů, z nichž ani jeden není v TOP 100 nejlepších nadějí MLB. A to za hráče, který budou jednou vcelku jistě členem baseballové Síně slávy.

Pokud se tedy vedení Rockies bálo, že hráč po sezoně odejde, proč za něj nezískalo něco víc? Zatím to spíš vypadá, že se majitelé, nebo generální manažer báli, že hráč neodejde. Vždyť kdyby Arenado zůstal, tak mu letos zaplatí 35 milionů a po jeho případném odstoupení od smlouvy po sezoně by je nestál již ani dolar. Takto posílají do St. Louis ještě 15 milionů navíc a nebudou mít Arenada a navíc získají hráče, kterým musí vyplatit alespoň nějaký plat (záleží jestli nastoupí v MLB, či nikoliv). Navíc je otázkou, jestli někdo z pětice zmiňovaných (jména zatím nejsou potvrzena) Austin Gomber, Jhon Torres, Luken Baker, Angel Rondon nebo Jake Woodford bude jednou hráčem základní sestavy týmu MLB. I proto mi tato výměna nedává absolutní smysl. Navíc mně to nutí přemýšlet, jestli vůbec generální manažer Jeff Bridich, nebo majitel Dick Monfort mají nějaký plán. A váží si vůbec svých fanoušků? Již na podzim mnoho fanoušků nazlobilo, že si majitel ani nedal tu námahu, aby fanouškům představil vize klubu pro nadcházející sezonu, jak je tomu zvykem. Vypadá to tedy, že pro fanoušky Rockies se jména Monfort a Bridich stanou hlavními nepřáteli. Dovolím si říct, že tentokrát zaslouženě.

Chtěli byste mít vlastní blog svého oblíbeného týmu MLB? Napište nám a můžete jej mít na našich stránkách.

Podpoř nás za cenu jedné kávy! Nebo si kup náš merch!
Become a patron at Patreon!

Ján Jabrocký

Czech and Slovak baseball journalist.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..